alt alt

Підготовка до нового сезону моніторингу смертності бджіл

21.02.2018

Національний координатор моніторингу смертності бджіл в Україні, проф. Федоряк М.М., взяла участь у роботі семінару моніторингової групи у складі Міжнародної асоціації з дослідження медоносних бджіл COLOSS. Семінар відбувався 7-9 лютого на базі Словацького аграрного університету в місті Нітра (Словаччина). Участь взяли національні координатори з 19 країн.

Обговорено результати і проблеми минулого сезону, розроблено анкету для моніторингу смертності бджіл після поточної зимівлі, обговорено перспективи подальших моніторингових досліджень.

Особливу увагу приділено опануванню можливостей «LimeSurvey» – нового он-лайн інструменту, застосування якого буде розпочато у цьогорічному сезоні. Використання «LimeSurvey» спрямовано на підвищення ефективності опитування респондентів із різних країн-учасниць міжнародного моніторингу. Переваги полягають у автоматичній перевірці наданих даних щодо неузгодженостей та технічних помилок (Quality Checking), автоматичній трансформації даних тощо.

4 thoughts on “Підготовка до нового сезону моніторингу смертності бджіл

    1. Шановний пане Андрію,

      Дякуємо за виявлений інтерес стосовно моніторингу зимівлі бджіл в Україні. Наші результати ґрунтуються на відповідях бджолярів України. Ми використовуємо стандартизований протокол (анкету), яка розроблена міжнародною асоціацією з дослідження медоносних бджіл COLOSS та щорічно оновлюється. Для бджолярів різних країн використовується однакова анкета, що включає стандартний набір запитань, перекладених відповідними мовами. Це дозволяє отримувати співставні дані, проводити спільний їх аналіз, а також ідентифікувати регіони з підвищеним ризиком або виявити найкращий досвід бджільництва.

      Анкетування проводимо впродовж березня-травня. Респонденти мають змогу відповідати на запитання шляхом письмового заповнення анкет, у телефонному або он-лайн режимі. Анкети можуть бути заповнені пасічниками анонімно. Однак, краще якщо вказано телефон або електронну адресу. Це важливо тоді, коли ми не можемо розібрати почерк, або ж виявляємо неточності, технічні помилки. Наприклад, бджоляр вказує, що до зимівлі було 50 бджолиних колоній, а загинуло – 60.

      Принагідно хочу звернути увагу на те, що після отримання ваших відповідей, ми вносимо інформацію (цифри) в так звану Кодову книгу. На цьому етапі всі персональні дані бджолярів ВИДАЛЯЄМО! Далі дані з України й інших країн використовуються для міжнародних порівнянь. Отже, Ваші персональні дані у жодному випадку НЕ ОПРИЛЮДНЮЮТЬСЯ!

      Зараз ми працюємо над перекладом анкети і скоро розпочнемо новий сезон анкетування! Сподіваємося на Вашу участь. Адже, чим більша кількість бджолярів долучиться, тим точнішими будуть результати.

      З повагою,

      Національний координатор моніторингу смертності бджіл в Україні,

      Марія Михайлівна Федоряк.

  1. зрозуміло,
    поширю вашу сторінку в групах пасічників в фейсбук.
    сподіваюсь це допоможе залучити більше пасічників

  2. Скажіть будьласка, а в 2020 році буде проводитись підготовка? Хотів би узяти в ній участь

Comments are closed.